Magazín Balarepo

Aktuality, novinky, informace...

Instalace bazénu: 4 nejčastější otázky a odpovědi

Zveřejněno 28.02.2017

Výkop a instalace bazénu jsou asi ty nejméně příjemné kroky v průběhu celé realizace. Často se lidé bojí, že vykopat díru na bazén trvá dlouho, je z toho zaneřáděná celá zahrada a jde o zdlouhavý a náročný proces. Naštěstí to jsou ale jen plané obavy – výkop i zasazení bazénu trvá jen pár dní, a když si na tuto práci najmete profesionály, nemusíte se obávat ani o svou zahradu.

1.Jak probíhá výkop bazénu a kolik stojí?

To, jak hladce proběhne výkop bazénu, určuje především jedna věc – jestli se rozhodnete si ho udělat sami, anebo si najmete firmu. My doporučujeme tu druhou možnost, a to především z důvodu záruk, které vám stavební firma na dílo poskytne – nemluvě o zkušenostech z předchozích realizací. Provedení výkopu a podkladové betonové desky není náročná záležitost, ale doporučujeme ji jedině lidem, kteří s podobnou prací už mají zkušenosti. Pak lze ušetřit tisíce až desetitisíce, jen pamatujte na to, že zodpovědnost je na vaší straně.

Pokud si najmete firmu, ta sama zaměří výkop a zahájí výkopové práce. Odborníci se průběžně starají o veškeré terénní práce, a pokud je to nutné, nahradí bagrování ručním kopáním. Následně se dno bazénu srovná vybudováním betonové desky. Mezitím se průběžně odváží všechna vykopaná zemina. Jestliže ovšem zeminu chcete využít, stačí říct – může být dále použita v rámci úprav terénu na pozemku.

A jak dlouho výkop trvá? To záleží na typu půdy na vaší zahradě, na možnosti přístupu a na velikosti bazénu. V zásadě jde ale o dobu v řádech dnů. Stejně tak se mění cena – vykopat písčitou půdu je jednodušší a rychlejší než skálu, zrovna tak náklady stoupají při výskytu spodní vody a při odvozu zeminy. Počítejte opět s částkou v řádech desítek tisíc.

2. A co se děje po výkopu?

Díru na bazén už máme a její dno je zpevněné betonem. Teď přichází na řadu krok, který můžete vynechat, ale neměli byste. Řeč je o izolaci. Aby byl laminátový bazén řádně odizolován od okolního chladu a voda v něm zbytečně nechladla, aplikuje se přímo na skelet bazénu PUR pěna. Ta funguje jako skvělá izolace, díky ní voda neztrácí svou pracně získanou teplotu. Bonusem je, že díky PUR pěně nemáte při kontaktu se stěnou bazénu pocit nepříjemného chladu. Když už máme izolaci, přichází samotné usazení bazénu.

zastřešený bazén

3. A co světla, filtrace, vytápění – kdy a jak se instalují?

Ať už jste si k bazénu pořídili jakékoliv komponenty, většinou se tyto systémy ukládají do technické místnosti, garáže nebo sklepa. Pokud nic z toho nemáte, poslouží k tomu technologická šachta u bazénu. Nezapomeňte na kvalitní hadice, ty obyčejné mají malou životnost a snadno se poškodí. Instalaci těchto systémů opět doporučujeme svěřit odborníkům – byla by trochu škoda si neobratnou manipulací poškodit komponenty, které vás stály tisíce až desetitisíce korun.

4. Je potřeba bazén ještě nějak zabetonovat?

Ne – pokud se ve výkopu nenachází spodní voda. Pak stačí bazén obetonovat suchou betonovou směsí. Pakliže ale ve výkopu spodní voda je, chce to bazén vyvýšit nad její úroveň, udělat drenáž a vodu odvést pryč. To vyžaduje nejen instalaci ponorného čerpadla, ale také obetonování.

Doufáme, že jsme vám odpověděli na otázky, které vás ohledně instalace bazénu zajímaly. Pokud máte přece jen ještě něco na srdci, neváhejte nás kontaktovat přes kontaktní formulář.

chci vědět víc

zpět
Související články