Aktuality, novinky, informace...
Bazén sice využíváme jen v letních měsících, starat se o něj ale musíme po celý rok. Nejzásadnější období samozřejmě nastává před zimou a po zimě. Když se budete držet následujících instrukcí, jak o bazén pečovat, předejdete následným komplikacím se zkaženou vodou.
Kdy je na odzimování bazénu ideální doba? Mělo by to být tehdy, když se teplota v bazénu pohybuje okolo 10 stupňů Celsia. Zastřešený bazén tedy odzimováváme dříve než nezastřešený. Začneme tím, že uklidíme okolí bazénu a jeho stěny vyčistíme speciálním kartáčem k tomu určeným. Poté už přijde na řadu samotná bazénová voda. Pomocí bazénové chemie vyčistíme stěny bazénu, pokud nestačí jednou, můžeme ve více kolech. Následně síťkou vybereme z hladiny plovoucí nečistoty a na dno bazénu použijeme vodní vysavač.
Pak přijde to nejzásadnější – zprovoznění filtrace. Pokud si na takovou věc netroufáte sami, lze k tomu účelu zavolat odborníka. Když se ale budete držet našeho návodu, zvládnete ji také.
Nejčastěji jsou u bazénu skimmery – otvory pro odsávání vody a vyrovnávání její hladiny. Je třeba zkontrolovat, jestli jsou čisté, a vložit do nich košík na odchytávání nečistot. Co se filtrace týče, je dobré spustit „zpětné“ praní – díky němu se propláchne písek ve filtrační nádrži. Poté už přichází na řadu klasické filtrování. Následně zapojíte čerpadlo do filtračního okruhu a zavodníte čerpadlo a sací potrubí po celé délce skimmeru. Poté začínáme s první filtrací vody. Je třeba zkontrolovat, že nikde v potrubí ani čerpadlech neuniká. Během filtrování, které by mělo trvat minimálně 24 hodin, kontrolujte, zda se nezanáší filtr. V tom případě je třeba ho čistit.
Následuje chemické ošetření vody, při němž je důležité změřit kyselost vody a správně ji regulovat. Ideálně by měla mít pH mezi 7,0–7,4. Jakmile máte zařízení na úpravu vody, jen ho zprovozníte, zkontrolujete a případně zkalibrujete sondy. Pokud nemáte automatickou úpravu vody, je třeba srovnat hladinu pH a provést takzvaný chlorový šok. Následující den se opět srovná hladina pH a už se začne dávkovat bazénová chemie.
Během sezony je důležité hlídat hladinu pH a udržovat ji v rozmezí 7,0 až 7,4. Příliš vysoká hodnota snižuje účinnost dezinfekce, extrémně nízká zas způsobuje pálení. Pak je důležité užívat bazénovou chemii a správně ji dávkovat – návod najdete na obalu. Obsah chloru v bazénu by měl být do 1 miligramu na litr – větší koncentrace je zbytečná a může dráždit pokožku a poškozovat stěny bazénu.
Správný čas na zazimování přichází ve chvíli, kdy teplota vody v bazénu klesne pod 10 stupňů.
Pokud jste se o bazén v sezoně správně starali, měl by být čistý, bez usazenin nebo mechanických nečistot. Zkontrolujte, že je ve vodě správný obsah chloru (mezi 0,3 a 0,8 miligramy na litr) a správná hladina pH (mezi 7 a 7,5). Podle návodu nadávkujte zazimovací přípravek, a pokud bazén není zastřešený, zakryjte jej plachtou. Běžně se pak ještě upravuje výška hladiny vody – ta by měla být asi 10 cm pod skimmerem. V případě našich laminátových bazénů se voda ani neupouští, stačí skimmer naplnit dilatačním přípravkem, který jej ochrání před mrazem. Máte technologii na místě, kde nehrozí promrznutí? Pak vám stačí zavřít ventily a máte zazimováno. Pokud ji máte na místě, kde mráz hrozí, je potřeba vodu upustit, případně i odsát potrubí.
Další krok je závislý na tom, co konkrétně ve svém bazénu máte. Obecně platí, že vše, co lze demontovat, byste měli demontovat, očistit, odstranit z toho vodu a uložit do sucha a tam, kde přes zimu bude teplota nad bodem mrazu. Ať už jde o pískovou filtraci, solární ohřev, schůdky nebo tepelné čerpadlo.
Na závěr bazén zakryjte plachtou, která brání vniku nečistot do vody. Pokud si nevíte rady, spousta bazénářských firem nabízí zazimování bazénu jako placenou službu, a vy tak můžete tento krok nechat na odborníkovi. Nechte si však dostatečnou časovou rezervu, aby už jeho diář nebyl plný.
V zimě už toho bazén moc nevyžaduje – jen občasnou vizuální kontrolu. A pak už zbývá jen těšit se na jaro, až přijde čas odzimování a koupaček.
Jak vidíte, v zásadě jde jen o přípravu bazénu na sezonu, úpravu vody ve smyslu kontroly dávkování bazénové chemie a nakonec přípravu bazénu na zimní spánek. Kromě pravidelné údržby vody vám případně se vším můžeme pomoci – stačí nás kontaktovat.