Aktuality, novinky, informace...
Vyhřívání vody v bazénu už není nedostupný luxus pro nejbohatší, ale naopak ekonomické řešení. Ohřev vody totiž významně prodlouží koupací sezonu – a vy si tak můžete užít koupání o několik týdnů, až měsíců déle. Jaký ohřívat vodu co nejefektivněji?
Jestliže chcete mít v bazénu teplou vodu, začněte zastřešením. Voda je díky němu o několik stupňů teplejší, a navíc chráněná před poletujícími nečistotami. Cena zastřešení se odvíjí od zvoleného typu a velikosti vašeho bazénu, počítejte s částkou v řádu desítek tisíc. Dále dbejte na kvalitní zateplení tělesa bazénu, nejlépe bezesparým nástřikem tepelně izolační polyuretanové pěny. Tato vám zajistí nejen teplý pocit při doteku stěny bazénu, ale také zabrání úniku tepla do okolního prostředí, při zastřešeném bazénu je izolace vlastní skořepiny velmi důležitá.
Voda můžete ohřát více způsoby, přičemž každý má své výhody i nevýhody:
Vodu lze ohřívat také pomocí solárních kolektorů, které se umisťují na místo, kam dopadá nejvíce slunečních paprsků. Počet panelů se odvíjí od velikosti bazénu a jednotlivé panely se propojí pomocí hadic. Pokud chcete mít stále stejnou teplotu vody, můžete si k nim dokonce připojit i automatickou regulaci. Solární kolektory lze pořídit už od pár tisíc – celkově jde o nemalou počáteční investici, ale provoz je pak skoro bez nákladů. Solární kolektory však fungují, pouze pokud svítí slunce, v opačném případě vám mohou vodu v bazénu i vychladit. Množství spojů nutných k jejich realizaci představuje též značné riziko těsnosti, zazimování panelů je poměrně náročné, a proto jejich použití příliš nedoporučujeme.
Elektrické přímotopy dokážou vodu ohřát rychle, jenže jejich provoz je velmi drahý. Pro rodinný bazén se tedy nehodí – ledaže se potřebujete zbavit většího množství peněz.
Díky výměníku můžete ohřívat vodu v bazénu energií z radiátorového okruhu u vás doma, z plynového kotle nebo třeba z kotle na tuhá paliva. Výměník se postará o oddělení těchto dvou okruhů (vody v bazénu a zdroje energie) a taky o distribuci tepla ze zdroje do vody.
Tento způsob ohřevu kombinuje výhody solárního a elektrického ohřevu. Čerpadlo využívá z 20 % elektrickou energii a z 80 % okolní vzduch. Proto získáte například 9,8 kilowattu tepelné energie za dva kilowatty elektrické energie. Pro představu: u elektrického ohřevu je tento poměr cca čtyřikrát nevýhodnější – 1:1. Kvalitní tepelné čerpadlo lze pořídit od cca 25 tisíc korun bez DPH, ale záleží také na tom, jak velký máte bazén. S vyšším množstvím vody se zvyšují i nároky na výkon čerpadla.
V první řadě doporučujeme zastřešení, protože má kromě izolačních schopností i řadu užitečných funkcí. Díky němu se tedy zbytečně nebude ztrácet teplo. A pro ohřev doporučujeme tepelné čerpadlo – z nabízených variant ho považujeme za nejvýhodnější.
Jak vyhřívat vodu, víte. Možná vás ještě zajímá, jak ji dezinfikovat – jak na to, se dozvíte v našem článku.