Magazín Balarepo

Aktuality, novinky, informace...

Filtrace bazénu: Jak na ni?

Zveřejněno 21.08.2017

Vodu v bazénu čistíme dvojím způsobem – nejdříve ji musíme přefiltrovat, tedy zbavit mechanických nečistot (pyl, prach, listí...), a poté z ní odstranit veškeré mikroorganismy pomocí dezinfekce. Nyní se zaměříme na ten první způsob neboli filtraci.

Vhodně navržený filtrační systém by měl celý objem bazénu přefiltrovat za 3–4 hodiny a postarat se o co možná nejlepší promíchání vody v bazénu. Možností je více a my vám řekneme, která je ta nejlepší.

Filtrace pomocí písku

Nejpoužívanějším způsobem filtrování je filtrace bazénové vody přes filtrační křemičitý písek, jenž zachycuje i ty nejmenší nečistoty. Voda je z bazénu nasávána vrchním sáním, tzv. skimmerem, následně projde filtrem, kde je zbavena mechanických nečistot, a pomocí cirkulační (vratných) trysek se vrací do bazénu. Umístění skimmeru a počet a rozmístění cirkulačních trysek by mělo být vždy pečlivě plánováno, aby docházelo k optimálnímu promíchání vody v bazénu.

voda v bazénu

Kartušová filtrace

Tento způsob filtrace prohání vodu přes kartušovou papírovou vložku zachycující nečistoty. Nevýhodou je, že vložku musíme často měnit či prát, neboť se nečistotami velmi rychle zanáší. Tento způsob filtrace je vhodný pouze do malých bazénů či vířivých van.

Vločkovače jako „bonus“

Vločkovače neboli flokulanty jsou látky, které se mohou použít pro finální dočištění vody, pokud není voda zcela průhledná. Ve vodě totiž mohou být i velmi drobné mechanické nečistoty, které nejsou viditelné okem a způsobují zákal vody. Vločkovač zařídí, že se tyto shluknou, klesnou na dno, a lze je tak odstranit. Dejte si ale pozor na dávkování – s flokulanty je třeba zacházet opatrně.

Nejvíce doporučujeme pískové filtrační zařízení. Dokáže efektivně přefiltrovat vodu, a můžete si tak užívat koupání bez nečistot. Kvalitní a správně dimenzované zařízení vám navíc usnadní údržbu a vy máte čistou vodu skoro bez práce. Jak jsme zmiňovali výše, kromě filtrace je nutná ještě dezinfekce vody – jak na to, jsme popsali v článku. A kdybyste snad přece jen měli ještě nějaké dotazy, neváhejte nás kontaktovat – jsme tu pro vás.

chci vědět víc


zpět
Související články